موضوع انشاء:فایده گاو بودن را بنویسید

سلام

ممنون که به وبلاگم سر زدید

چند سال پیش ایمیلی از جناب آقای دکتر شاهی دریافت کردم که خیلی جالب بود. براتون گذاشتم گفتم شاید خوشتون بیاد.

«با سلام خدمت معلم عزیزم و عرض تشکر از زحمات بی‌دریغ اولیاء و مربیان مدرسه که در تربیت ما بسیار زحمت می‌کشند و اگر آنها نبودند معلوم نبود ما الان کجا بودیم.

اکنون قلم به دست می‌گیرم و انشای خود را آغاز می‌کنم.

 البته واضح و مبرهن است که اگر به اطراف خود بنگریم در میابیم که گاو بودن فواید زیادی دارد.من مقداری در این مورد فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که مهمترین فایده ی گاو بودن این است که آدم دیگر آدم نیست. بلکه گاو است. هرچند که نتیجه گیری باید در آخر انشاء باشد.

 

بیایید یک لحظه فکر کنیم که ما گاویم. ببینیم چقدر گاو بودن فایده دارد. مثلا در مورد همین ازدواج که این همه الان دارند راجع به آن برنامه هزار راه رفته و نرفته و برگشته و... درست می‌کنند.هیچ گاو مادری نگران ترشیده شدن گوساله اش نیست. همچنین ناراحت نیست اگر فردا پسرش زن برد، عروسش پسرش را از چنگش در می آورد

 

وقتی گاوی که پدر خانواده است میخواهد دخترش را شوهر دهد ،نگران جهیزیه اش نیست .

 

نگران نیست که بین فامیل و همسایه آبرو دارند.مجبور نیست به خاطر این که پول جهاز دخترش را تهیه نماید، برای صاحبش زمین اضافه شخم بزند یا بدتر از آن پاچه خواری کند.گوساله های ماده مجبور نیستند که با هزار دوز و کلک دل گوساله های نر را به دست بیاورندتا به خواستگاریشان بیایند، چون آنها آنقدر گاو هستند که به خواستگاری انها بروند، از طرفی هیچ گوساله ماده ای نمیگوید که فعلا قصد ازدواج نداردو می‌خواهد ادامه تحصیل دهد.تازه وقتی هم که عروسی می‌کنند این‌همه بیا برو، بعله‌برون، خواستگاری، مهریه، نامزدی، زیر لفظی، حنا بندان، عروسی، پاتختی، روتختی، زیر تختی، ماه عسل، ماه..زهر، طلاق و طلاق کشی و... ندارند. گاوها حیوانات نجیب و سر به زیری هستند.

 

آنها چشمهای سیاه و درشت و خوشگلی دارند.

 

شاعر در این باره می‌گوید:

 

سیه چشمون چرا تو نگات دیگه اون همه صفا نیست

 

سیه چشمون بگو نکنه دلت دیگه پیش ما نیست

 

هیچ گاوی نگران کرایه خانه اش نیست. نگران نیست نکند از کار اخراجش کنند. گاوها آنقدر عاقلند که می‌دانند بهترین سال‌های عمرشان را نباید پشت کنکور بگذرانند .

 

گاوها بخاطر چشم و همچشمی دماغشان را عمل نمی کنند. شما تا حالا دیده‌اید گاوی دماغش را چسب بزند؟ شما تا حالا دیده‌اید گاوی خط چشم بکشد؟

 

گاوها حیوانات مفیدی هستند و انگل جامعه نیستند.شما تا کنون یک گاو معتاد دیده‌اید؟

 

گاوی دیده‌اید که سر کوچه بایستد و مزاحم ناموس مردم  شود؟ آخر گاوها خودشان خواهر و مادر دارند.

 

ما از شیر،گوشت، پوست، حتی روده و معده‌ی گاو استفاده می‌کنیم. آقای .... معلم خوب حرفه و فن ما گفته که از بعضی جاهای گاو در تهیه همین لوازم آرایش خانم‌ها_که البته زشت است_ استفاده می‌شود.

 

ما حتی از دستشویی بزرگ (پشگل) گاو هم استفاده می‌کنیم.

 

تا حالا شما گاو بیکار دیده‌اید؟ آیا دیده اید گاوی زیر آب گاو دیگری را پیش صاحبش بزند؟تا حالا دیده‌اید گاوی غیبت گاو دیگری را بکند؟ آیا تا به حال دیده‌اید گاوی زنش را کتک بزند یا گاو ماده‌ای شوهر خواهرش را به رخ شوهرش بکشد؟ و مثلا بگوید از آقای فلانی یاد بگیر. آخر تو هم گاوی؟! فلانی گاو است بین گاوها.

 

تازه گاوها نیاز به ماشین ندارند تا بابت ماشین 12 میلیون پول بدهند و با هزار پارتی بازی ماشینشان را تحویل بگیرند و آخرش هم وسط جاده یهویی ماشینشان آتش بگیرد. هیچ گاوی آنقدر گاو نیست که قلب دیگری را بشکند. البته شاعر باز هم در این مورد شعری فرموده است:

 

گمون کردی تو دستات یه اسیرم

دیگه قلبم رواز تو پس می‌گیرم

 

دیده‌اید گاو نری به خاطربه دست آوردن ثروت پدر گاو ماده به او بگوید: عاشقت هستم"!!سرت سر شیر است و دمت دم پلنگ !!

دیده‌اید گاو پدری دخترش را کتک بزند!؟

 

گاو ها در جامعه شان فقر ندارند. گاوها اختلاف طبقاتی ندارند. دخترانشان به خاطر وضع بد خانواده خود فروشی نمی‌کنند.

 

آنها شرمنده زن و بچه شان نمی‌شوند. رویشان را با سیلی رخ نگه نمی‌دارند. هیچ گاوی غصه ی گاوهای دیگر را نمیخورد.

 

هیچ گاوی غمباد نمیگیرد.هیچ گاوی رشوه نمیگیرد.هیچ گاوی اختلاس نمیکند. هیچ گاوی آبروی دیگری را نمی‌ریزد.

 

هیچ گاوی خیانت نمی‌کند. هیچ گاوی دل گاو دیگر را نمی‌شکند. هیچ گاوی دروغ نمی‌گوید. هیچ گاوی آنقدر علف نمی‌خورد که از فرط پرخوری مجبور شود روی آن همه علف یک آفتابه عرق سگی بخورد و بعدش راه بیفتد توی کوچه خیابان در حالی که گاو طویله کناریشان از گرسنگی شیر نداشته باشد تا به گوساله اش شیر بدهد. هیچ گاوی همجنس بازی نمی‌کند.

 

هیچ گاوی گاو دیگر را نمی‌کشد. هیچ گاوی...

 

اگر بخواهم در مورد فواید گاو بودن بگویم، دیگر زنگ انشاء میخورد و نوبت بقیه نمی شود که انشایشان را بخوانند.

 

اما به نظر من مهمترین فایده گاو بودن این است که دیگر آدم نیستید...

 

لباس ما از گاو است، غذایمان از گاو ، شیر و پنیر و کره و خامه ...همه از گاو..

 

ولی...هیچ گاوی نگفت: من          گفت : ما... »

پایان

/ 13 نظر / 126 بازدید
نمایش نظرات قبلی
zarii

be nazar mirese ke vebloge ghashangi darshte bashid vali be ghadri neveshteha kochik bood natonestam chize ziyadi zash bekhoonam

حبیب محمدزاده

سلام ... جن کفن پیچ شده شکل دیگری از ابرهاست ... صفحه بیست و ششم از صفحات گرامافون در حال اجراست منتظر نقد و نظر ارزشمندتان هستم

علی فاطمی

سلام بعد از دو سال به روزم با یک شعر و یک داستان. و منتظر حضور گرمتان. یا علی

حسین

سلام.ایمیلی براتون فرستادم.یاعلی

محسن رضائی

سلام اگر امکانش هست مرا بخوانید و نقد کنید... چشم انتظارتون باشم؟ ممنونم

موسوی

با سلام، دوست گرامی، از وبلاگ بسیار زیبایتان دیدن کردم. منهم از علاقمندان ادبیات هستم و خیلی خوشحال میشم که حداقل از آرشیو ادبیات وبلاگم دیدن کرده و یه یادگاری از شما داشته باشم. منتظر حضور گرمتان هستم.

آزادی

سخن از نسیم هزار آرزوی فریباست.... با سلام. دوست گرامی، پس از مطالعه بیانیه، در مسابقه ادبی ویژه ادیبان و شاعران با موضوع آزادی، شرکت کنید. لطفا به دوستان علاقمند و مستعد نیز اطلاع دهید تا در این فراخوان سراسری، شرکت کنند. منتظر حضور گرم تان هستیم؛ چرا که ناز انگشتای بارون تو، باغم می کنه. .... تازه آبم که بشه برفا و عریون بشه کوه، مث اون قله مغرور بلندی، که به ابرای سیاهی و به بادای بدی می خندی...

همایش شعر 9 دی

همایش شعر نه دی با تجلیل از شاعران بصیرت آفرین دوشنبه پنجم دی ماه ساعت : 17:30 الی 19:30 تهران مرکز همایشهای بین المللی برج میلاد مرکز مقاومت بسیج شهرداری تهران دفتر شعر آیینی

کنگره ملی شعر مهدوی

به نام خدا کنگره ملی شعر مهدوی با رویکرد موضوعات مرتبط به حضرت صاحب الزمان(عج( در بخش های: 1. شعر کلاسیک 2. شعر نیمایی و سپید 3. سرود و تصنیف 4. شعر کودک و نوجوان و موضوع ویژه ی "انتظار و بیداری اسلامی" برگزار می گرد. به 14 اثر برگزیده کمک هزینه حج عمره اهداء خواهد شد. مهلت ارسال آثار: 1391/4/3 نشانی دبیر خانه: قم، خيابان دورشهر، كوچه 28 پلاك 6 فکس:02517732563 نشانی اینترنتی : adabmahdavi@gmail.com معاونت فرهنگی مسجد مقدس جمکران

دالکاف

منم یک سایه ی اصیل بدون آفتاب...! درود... دوست گرامی به دنیای من دعوتید.